Przejdź do treści Wyszukiwarka

Kuchnia uzbecka

warsztaty i spotkanie otwarte

31 lipca (niedziela)

Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” zaprezentował kulturę kulinarną współczesnych osadników, imigrantów przybyłych do Polski w XXI wieku. Prezentacja odbyła się poprzez warsztaty, rozmowę, opowieść. Uczestnikami warsztatów byli zarówno mieszkańcy Trójmiasta, jak i turyści.

Zaprosiliśmy wszystkich, którzy chcieli nauczyć się gotowania potraw oryginalnie obcych, może egzotycznych, ale także, a może przede wszystkim byli ciekawi przybyszy, jest dla nich interesujące rozmawianie o kuchni, domu, tęsknocie, wchłanianiu Polski do swojego życia i jedzenia.

Podczas cyklu powstały filmy dokumentujące wydarzenia oraz reportaże fotograficzne, które zostały umieszczone na profilu Facebookowym OE MNG i na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Oksana Szatogo

Urodziła się i wychowała w Taszkiencie, stolicy Uzbekistanu. Rodzina Oksany przyjechała do Polski w 2009 roku jako rodzina repatriantów. Była członkinią Rady Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska 2016-2020 r. Interesuje się integracją imigrantów w Gdańsku, rozwojem dialogu międzykulturowego, a także upowszechnieniem wiedzy o swoim kraju. Uczestniczyła w projektach Wielokulturowa Kuchnia (kuchnia uzbecka, kuchnia ormiańska), warsztatach robienia kimchi, spotkaniach kulturowo-podróżniczych „Nieodkryty Uzbekistan” i „Szkoła Różnorodności”. Z wykształcenia jest inżynierem energetykiem, a pracuje jako księgowa. Oksana wraz z mężem Władysławem gotowała najpopularniejsze dania Uzbekistanu, uzbeckie manty oraz pilaw.

Przepisy autorstwa Oksana Szatogo

Składniki:

Ciasto:
mąka sól woda jajko
1kg mąki
500 ml wody
1 jajko

Farsz:
małe kawałki dyni, masło, cebula, sól, pieprz, kolendra, kminek

Sposób przygotowania:

Mąkę mieszamy z wodą z jajkiem i odrobiną soli. Zagniatamy do odpowiedniej miękkości i rozwałkowujemy, aby ciasto było w miarę cienkie. Robimy duże okrągłe placki. Do środka nakładamy zrobiony farsz. Pierożek (manta) zaklejamy w odpowiedni sposób. Tak przygotowany pieróg wkładamy do mantysznicy albo do parowaru.


Pobierz przepis:
Uzbeckie manty z dynią – kovok manty (PDF / 0.041MB)

 

 

Składniki:

500 g mięsa (baraniny, wołowiny lub wieprzowiny)
500 g ryżu długoziarnistego białego
500 g marchwi
120 g cebuli
1 czosnek
80 g ciecierzycy
sól, przyprawy
300 ml olej
woda
1 ostra papryka

Sposób przygotowania:

Do garnka o grubym dnie wlewamy olej. Wrzucamy kawałki mięsa, a potem cebulę, obsmażamy. Dodajemy słupki marchwi, smażymy jeszcze kilka minut. Posypujemy solą, pieprzem, przyprawami. Obficie. Zalewamy wodą i dusimy 45-60 minut. Tak powstaje zierwak. 10 min przed końcem gotowania zierwaku dodajemy ciecierzycę i potem ostrą paprykę w całości. Na wierzch kładziemy warstwę namoczonego i odsączonego ryżu. Szczelnie zamykamy. Woda powinna sięgać na dłoń nad ryżem. W razie potrzeby wody należy dolać. Teraz na dużym ogniu, w odkrytym garnku, odparowujemy wodę. Robimy w potrawie trzonkiem łyżki dziury do dna, żeby woda szybciej odparowała. W tym momencie mieszamy ryż tylko z wierzchu. Ryż na potrawie formujemy w kształt kopczyka. Przyklepujemy go. Przykrywamy pokrywką i na najmniejszym ogniu dusimy jeszcze 40 minut. Pod pokrywką umieszczamy ręczniki papierowe, które wchłaniają wilgoć, ręczniki zmieniamy.


Pobierz przepis:
Uzbecki Płow lub inaczej pilaw, danie jednogarnkowe (PDF / 0.041MB)

Poprzedni slajder Następny slajder
Opieka merytoryczna i kuratorska: Monika Kucia.
Monika Kucia – dziennikarka, kuratorka, producentka, performerka. Absolwentka Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie (1999). Kuratorka Festiwalu Gorzkie Żale i Nowe Epifanie od 2014 roku. Dziennikarka, stała autorka Kwartalnika „Przekrój” i portalu Culture.pl. Autorka publikacji „Cuisine PL” promującej polską gastronomię na czas Prezydencji Polski w UE w 2011 r. Autorka wydarzeń kulinarno-artystycznych, m.in. „Stypa. Rytuał utraty” w Państwowym Muzeum Etnograficznym” (2016), „Klątwa” w Państwowej Galerii Sztuki Zachęta (2019), „All Inclusive” (2019) na inaugurację Festiwalu Culturescapes w Theater Basel w Bazylei czy „Polish Table: Mine, Yours, Ours” w Museum of Food and Drink w Nowym Jorku (2018). Organizatorka kulinarno-kulturalnych działań edukacyjnych i społecznych, m.in. we współpracy z Polin Muzeum Historii Żydów Polskich.

Spotkanie otwarte po warsztatach było dostępne dla wszystkich. Odbyły się mikrodegustacje potraw i napoi.

Partner wydarzenia: KUKBUK.PL

  • Promujemy ideę zero waste oraz postawy ekologiczne. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę i rękodzieło. Łączymy dzieci, młodzież i dorosłych z artyst(k)ami, twórczyniami i twórcami ludowymi oraz muzealni(cz)kami.

  • Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

  • Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” odbył się w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

Menu