Hałas i pośpiech – to nasza codzienność. Nie dziwi więc, że tęsknimy za naturą i odpoczynkiem w miejscu przyjaznym dla naszych zmysłów.
Jak sobie radzić we współczesnym świecie pełnym wyzwań i stresu?
Odpowiedź na to pytanie możecie znaleźć w #6 podcaście Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nagrania zostały zrealizowane podczas wydarzeń zorganizowanych w ramach międzynarodowego projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, którego OE MNG jest liderem.
Transkrypcja – podcast Schronienie odcinek 6 (PDF / 518 KB)
Usłyszycie m.in. o:
– cyklu “Etnosensualni” – warsztatach arteterapeutycznych, podczas których pracowaliśmy z głosem i ciałem, a przez sztukę i dźwięk, działania plastyczne z twórcami ludowymi i artystami mogliśmy redukwać napięcia, poprawić samopoczucie i dobrostan. Były to warsztaty integracyjne, dostosowane do osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami;
– cyklu warsztatów ruchowych “emiGRACJE/еміГРАЦІЯ” – zajęciach integracyjnych z elementami tańca i arteterapii dla imigrantek i Polek;
– warsztatach ekologicznych dla dorosłych i dzieci – manualnych, plastycznych, ruchowych (m.in. spacery po parku, kąpiele leśne, ogrodnictwo), gdzie kontakt z wyobraźnią twórczą i przyrodą stawał się remedium na stresy.
W podcaście udział wzięli:
Agata Gregorkiewicz – trójmiejska tancerka, nauczycielka tańca, improwizacji i świadomej pracy z ciałem, praktyk masażu Lomi Lomi Nui, studentka kursu nauczycielskiego Mindfulness MBSR przy IMA. Autorka inicjatywy RUSZ DUSZĘ, w ramach której realizuje projekty artystyczne, społeczne i kulturalne.
Dorota Dombrowska-Wyżga – edukatorka, koordynatorka projektów i producentka wydarzeń edukacyjnych, pedagożka. Jedna z twórczyń artystycznego duetu “Pracownia wy.twórcza” (wraz z Magdaleną Dębną) działającego w Trójmieście od 2013 roku. Ważnym elementem pracy “Pracowni wy.twórczej” jest zapewnienie atmosfery relaksu i uwolnienie procesów twórczego myślenia.
Stanisław Śliwiński – rzeźbiarz, twórca ludowy, prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Wykonywaniem prac rzeźbiarskich zajmuje się od ponad czterdziestu lat. Wypracował własną, oryginalną formę wypowiedzi artystycznej, utrzymaną w konwencji rzeźby ludowej.
Małgorzata Dubasiewicz, Anna Ratajczak-Krajka i Urszula Kokoszka – Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Muzyka Piotr Lakwaj.
Podcast przygotowały Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska z Torby reportera i podcastera.