Przejdź do treści Wyszukiwarka

Kuchnia otomańska

warsztaty i spotkanie otwarte

3 września (sobota)

Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” zaprezentował kulturę kulinarną współczesnych osadników, imigrantów przybyłych do Polski w XXI wieku. Prezentacja odbyła się poprzez warsztaty, rozmowę, opowieść. Uczestnikami warsztatów byli zarówno mieszkańcy Trójmiasta, jak i turyści.

Zaprosiliśmy wszystkich, którzy chcieli nauczyć się gotowania potraw oryginalnie obcych, może egzotycznych, ale także, a może przede wszystkim byli ciekawi przybyszy, jest dla nich interesujące rozmawianie o kuchni, domu, tęsknocie, wchłanianiu Polski do swojego życia i jedzenia.

Podczas cyklu powstały filmy dokumentujące wydarzenia oraz reportaże fotograficzne, które zostały umieszczone na profilu Facebookowym OE MNG i na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Bilal Satici

Urodził się w mieście Konya w Turcji i studiował Translatorykę w Stambule. Przyjechał z Turcji do Gdańska 9 lat temu. Od sierpnia 2022 roku jest świeżym obywatelem Polski; tylko musi wybrać dzień na imieniny. Bilal z zawodu jest przewodnikiem turystycznym oraz tłumaczem języka tureckiego, na co dzień pracuje w firmie informatycznej jako Analityk Jakości. Ma piękną żonę z Gdańska i 2 śliczne “polko-turczynki”. Uczy języka tureckiego i jest ambasadorem kultury tureckiej, chętnie zajmuje się promocją języka i kuchni tureckiej oraz integracją Turków w Trójmieście. Bardzo lubi gotować i dzielić się wiedzą o kuchni tureckiej.

Przepisy autorstwa Bilal Satici

Składniki:

bakłażany w jogurcie:
2–3 nieduże bakłażany
(mniejsze sztuki są lepsze, bo będą miały mniej pestek)
150 g gęstego jogurty typu greckiego
2 ząbki czosnku – obrane, przeciśnięte przez praskę
Sól do smaku

mięso:
200 g mięsa mielonego wołowego
1 cebula – obrana , drobno posiekana
1–2 ząbki czosnku – obrane, drobno posiekane
1 papryka – pozbawiona gniazda nasiennego, pokrojona w kostkę
1 ostra papryczka chili – pozbawiona pestek, pokrojona
1 łyżka koncentratu paprykowego (lub pomidorowego)
1 łyżeczka tymianku
1/2 łyżeczki świeżo mielonego czarnego pieprzu
12/ łyżeczki ostrej papryki (ostrość doprawiamy wg własnego uznania)
50 ml wody
sól do smaku
olej do smażenia
siekana natka pietruszki

Sposób przygotowania:

Umyć i osuszyć bakłażany. Nakłuć je w kilkunastu miejscach widelcem, by nie pękły podczas pieczenia. Ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, po czym upiec ok. 50 minut w temp. 200 stopni C. Czas może być różny w zależności od wielkości i ilości pieczonych bakłażanów. Chodzi o to, by zrobiły się zupełnie miękkie. Upieczone bakłażany włożyć do miski z zimną wodą, 1 łyżeczką soli i 2 łyżkami soku z cytryny, na ok. 15 minut, do wystygnięcia.
Następnie zdjąć z bakłażanów skórkę i usunąć z wnętrza pestki. Miąższ pokroić w kostkę. W misce wymieszać jogurt z czosnkiem isolą, dodać upieczone bakłażany.

Na niewielkiej ilości oleju podsmażyć mięso, mieszając. Gdy przestanie być różowe, dodać posiekaną cebulę, czosnek, paprykę, chili i pieczarki. Gdy cebula będzie szklista, dodać tymianek, paprykę i koncentrat. Mieszać, po czym wlać wodę, zmniejszyć płomień i przykryć patelnię pokrywką. Dusić potrawę ok. 8 minut. Na półmisku ułożyć bakłażany w jogurcie, a na nich mięso, posypać natką pietruszki. Podawać z ryżem lub chlebkami typu pita.


Pobierz przepis:
Ali nazik – kebap z jagnięciny po Gaziantepsku (PDF / 0.057MB)

Składniki:

2 szklanki drobnej kaszy bulgur
1,5 szklanki wody
1–2 łyżki koncentratu pomidorowego
5 łyżek tureckiej oliwy z oliwek
1 łyżeczka mielonej papryki lub do smaku,
3 łyżki melasy z granatów
5 cebulek dymek lub 1 cebula średniej wielkości
pół dużego pęczka pietruszki
garść liści świeżej mięty
sól i pieprz do smaku
opcjonalnie jeden pomidor oczyszczony z nasion i drobno posiekany

Sposób przygotowania:

Drobną kaszę bulgur zalać 1,5 szklanki gorącej wody. Przykryć naczynie z kaszą i poczekać, aż wchłonie wodę. Dodać 1 lub 2 łyżki koncentratu pomidorowego, melasę z granatu, oliwę z oliwek oraz przyprawy i wymieszać. Dodać drobno posiekaną cebulę oraz miętę i natkę pietruszki. Ponownie wymieszać, skosztować i ewentualnie doprawić do smaku. Przed podaniem można posypać wierzch sałatki pestkami granatu. Podawać w temperaturze pokojowej.


Pobierz przepis:
Kisir – sałatka z bulguru (PDF / 0.042MB)

Składniki:

ciasto:
3 jajka
1 szklanka cukru
1 szklanka jogurtu naturalnego
1 szklanka oleju
1 szklanka kaszy mannej
1 szklanka mąki
1 łyżeczka wanilii
10 g proszku do pieczenia

sos:
2 szklanki cukru
2,5 szklanki wody
kilka kropli soku z cytryny

do dekoracji:
pistacje
wiórki kokosowe

Sposób przygotowania:

Zmiksować jajka z cukrem. Dodać wszystkie składniki. Wlać masę do żaroodpornego naczynia. Upiec w piecu w temperaturze 180 stopni C. W tym czasie zagotować cukier z wodą w garnku. Kiedy ciasto jest gotowe, pokroić je w kawałki. Sosem o letniej temperaturze polać ciasto. Udekorować pistacjami i wiórkami kokosa.


Pobierz przepis:
Revani – ciasto biszkoptowe z kaszy manny (PDF / 0.048MB)

Poprzedni slajder Następny slajder
Opieka merytoryczna i kuratorska: Monika Kucia.
Monika Kucia – dziennikarka, kuratorka, producentka, performerka. Absolwentka Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie (1999). Kuratorka Festiwalu Gorzkie Żale i Nowe Epifanie od 2014 roku. Dziennikarka, stała autorka Kwartalnika „Przekrój” i portalu Culture.pl. Autorka publikacji „Cuisine PL” promującej polską gastronomię na czas Prezydencji Polski w UE w 2011 r. Autorka wydarzeń kulinarno-artystycznych, m.in. „Stypa. Rytuał utraty” w Państwowym Muzeum Etnograficznym” (2016), „Klątwa” w Państwowej Galerii Sztuki Zachęta (2019), „All Inclusive” (2019) na inaugurację Festiwalu Culturescapes w Theater Basel w Bazylei czy „Polish Table: Mine, Yours, Ours” w Museum of Food and Drink w Nowym Jorku (2018). Organizatorka kulinarno-kulturalnych działań edukacyjnych i społecznych, m.in. we współpracy z Polin Muzeum Historii Żydów Polskich.

Spotkanie otwarte po warsztatach było dostępne dla wszystkich. Odbyły się mikrodegustacje potraw i napoi.

Partner wydarzenia: KUKBUK.PL

  • Promujemy ideę zero waste oraz postawy ekologiczne. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę i rękodzieło. Łączymy dzieci, młodzież i dorosłych z artyst(k)ami, twórczyniami i twórcami ludowymi oraz muzealni(cz)kami.

  • Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

  • Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” odbył się w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

Menu