Większość z nas mieszka w mieście. To możliwość znalezienia lepszej pracy, szkoły, dostępność rozrywek i sklepów. Tak jest po prostu wygodniej. Jednak często tęsknimy za bliskością z naturą, wytchnieniem od zgiełku i pośpiechu. Co możemy zrobić, aby nasze miejskie przestrzenie uczynić bardziej zielonymi? Jak zagospodarować najbliższe otoczenie, by czuć się lepiej i żyć zdrowiej?
Transkrypcja – podcast Schronienie odcinek 9 (PDF / 540 KB)
O zielonych rozwiązaniach w mieście opowiada Joanna Paniec – architektka zieleni. Przyjechała do szkoły w Rudnie, aby porozmawiać z uczniami o klimacie i wybrać się z nimi na pobliskie bagna. Zielone i zrównoważone miasta to nie tylko roślinność, ale także środki transportu. Jak radzi sobie z tym Gdańsk najlepiej wie Remigiusz Kitliński – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Komunikacji Rowerowej, który na nagranie przyjechał oczywiście rowerem. Na koniec przeniesiemy się do Islandii, by porozmawiać z koordynatorką projektu certyfikacji środowiskowej „EarthCheck” pięciu gmin na półwyspie Snæfellsnes.
W podcaście udział wzięli:
Joanna Paniec – architektka krajobrazu, projektantka zieleni, animatorka kultury. Zawodowo zajmuje się projektowaniem zieleni miejskiej i ogrodów, edukuje, prowadzi warsztaty, angażuje się w projekty społeczne i innowacyjne. W latach 2015 – 2020 ogrodnik miejska w Gdańsku, a następnie główny specjalista ds. zielonej marki miasta w Biurze Prezydenta, Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Projektuje zieleń w rytmie slow, tj. wolniej, we właściwym tempie, w sposób zrównoważony, oparty na wiedzy, doświadczeniu i współczesnych możliwościach technologicznych. Obecnie realizuje projekt https://klimatwszkolach.pl/
Remigiusz Kitliński – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Komunikacji Rowerowej www.rowerowygdansk.pl
Guðrún Magnea Magnúsdóttir – kierowniczka projektu certyfikacji środowiskowej „EarthCheck” pięciu gmin na półwyspie Snæfellsnes (Islandia). Zarządzanie certyfikacją to konsultacje, edukacja publiczna dotyczącą projektu i kwestii środowiskowych, pisanie wniosków o dofinansowanie oraz komunikacja z gminami, instytucjami, firmami i osobami prywatnymi. Dąży do postępu w pracach środowiskowych gmin na rzecz zrównoważonego rozwoju. Informacje o projekcie: https://nesvottun.is/ i https://earthcheck.org/.
Muzyka Piotr Lakwaj.
Podcast przygotowała Hanna Bogoryja-Zakrzewska z Torby Reportera i Podcastera.