Przejdź do treści Wyszukiwarka

Kuchnia czeczeńska

warsztaty i spotkanie otwarte

30 lipca (sobota)

Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” zaprezentował kulturę kulinarną współczesnych osadników, imigrantów przybyłych do Polski w XXI wieku. Prezentacja odbyła się poprzez warsztaty, rozmowę, opowieść. Uczestnikami warsztatów byli zarówno mieszkańcy Trójmiasta, jak i turyści.

Zaprosiliśmy wszystkich, którzy chcieli nauczyć się gotowania potraw oryginalnie obcych, może egzotycznych, ale także, a może przede wszystkim byli ciekawi przybyszy, jest dla nich interesujące rozmawianie o kuchni, domu, tęsknocie, wchłanianiu Polski do swojego życia i jedzenia.

Podczas cyklu powstały filmy dokumentujące wydarzenia oraz reportaże fotograficzne, które zostały umieszczone na profilu Facebookowym OE MNG i na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Zargan Nasordinowa

Pochodzi z Czeczenii. Jest muzułmanką i matką czworga dzieci. Znalazła się w Polsce, uciekając przed wojną. Aby znaleźć się w Polsce, przejechała tysiące kilometrów. Zawsze pyta: czy muzułmanka ma prawo do szczęścia w chrześcijańskim kraju? Ma 186 szwów na brzuchu. To ślady jej cierpienia. „186 szwów” to także tytuł książki, w której Anna Kaszubska opisuje bolesne doświadczenia Zargana. Zargan mieszka w Warszawie, pracuje, robi pierogi, manty, ciasta. Na warsztatach zrobiliśmy z nią zupę okroszkę, placki czepalgasze oraz manty z dynią i ziemniakami.

Przepisy autorstwa Zargan Nasordinowa

Składniki:

rzodkiewki 300 g
ogórki 300 g
7 jajek ugotowanych na twardo
400 g ugotowanych ziemniaków
150gr kolendry
150g pietruszki
150g koperku
2 litra zimnego kefiru
Sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Pokroić wszystkie składniki w kosteczkę, posiekać kolendrę, pietruszkę i koperek. Całość zalać kefirem.


Pobierz przepis:
Окрошка – chłodnik (PDF / 0.042MB)

Składniki:

Ciasto:
mąka 1 kg
Sól
Woda

Farsz:
ziemniaki 400 g
cebula dymka 150 g
dynia 400 g
cebula 150 g
sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Sposób przygotowania:

Ziemniaki pokroić na małe kawałki, dodać posiekaną cebulę, posolić i popieprzyć. Dynie pokroić na małe kawałki, dodać posiekaną cebulę, posolić i popieprzyć.
Ciasto rozwałkować, wyciąć kwadrat, włożyć farsz, zawinąć i zlepić brzegi.
W mantowarce w dolnym naczyniu zagotować wodę i utrzymywać wrzątek. Kolejne kosze posmarować olejem, kłaść na manty, gotować na parze 15-20 min.


Pobierz przepis:
Manty (PDF / 0.041MB)

Składniki:

Ciasto:
3 łyżki dobrego miodu
150 g masła
3 jajka
1 mała łyżka sody oczyszczanej
około 1 kg mąki

Krem :
250 g masła
2 jajka
120 g cukru
10 g cukru waniliowego
250 g mleka
100 g skrobi ziemniaczanej

Sposób przygotowania:

Ciasto:
Do garnka włożyć masło, miód, sól, i gotować na małym ogniu. Jak wszystko się połączyć, dodać sody i zdjąć z ognia. Dodać ubite jajka. Wszystko dobrze wymieszać, dodać mąki i zagnieść. Zrobić kilka jednakowych kulek. Kuleczki rozwałkować w okręgi i wypiekać na mocnym ogniu w piekarniku – każdy placek 3-5 min w 200 stopniach.

Krem:
W garnku zagotować mleko, dodać cukier i cukier waniliowy. Skrobię rozprowadzić w zimnej wodzie, wlać do kremu. Jak całość zgęstnieje, zdjąć z ognia. Po przestygnięciu dodać masło i ubijać.
Przełożyć płaty ciasta kremem, udekorować.


Pobierz przepis:
Miodownik (PDF / 0.042MB)

Poprzedni slajder Następny slajder
Opieka merytoryczna i kuratorska: Monika Kucia.
Monika Kucia – dziennikarka, kuratorka, producentka, performerka. Absolwentka Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie (1999). Kuratorka Festiwalu Gorzkie Żale i Nowe Epifanie od 2014 roku. Dziennikarka, stała autorka Kwartalnika „Przekrój” i portalu Culture.pl. Autorka publikacji „Cuisine PL” promującej polską gastronomię na czas Prezydencji Polski w UE w 2011 r. Autorka wydarzeń kulinarno-artystycznych, m.in. „Stypa. Rytuał utraty” w Państwowym Muzeum Etnograficznym” (2016), „Klątwa” w Państwowej Galerii Sztuki Zachęta (2019), „All Inclusive” (2019) na inaugurację Festiwalu Culturescapes w Theater Basel w Bazylei czy „Polish Table: Mine, Yours, Ours” w Museum of Food and Drink w Nowym Jorku (2018). Organizatorka kulinarno-kulturalnych działań edukacyjnych i społecznych, m.in. we współpracy z Polin Muzeum Historii Żydów Polskich.

Spotkanie otwarte po warsztatach było dostępne dla wszystkich. Odbyły się mikrodegustacje potraw i napoi.

Partner wydarzenia: KUKBUK.PL

  • Promujemy ideę zero waste oraz postawy ekologiczne. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę i rękodzieło. Łączymy dzieci, młodzież i dorosłych z artyst(k)ami, twórczyniami i twórcami ludowymi oraz muzealni(cz)kami.

  • Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

  • Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” odbył się w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

Menu