Przejdź do treści Wyszukiwarka

Kuchnia peruwiańska

warsztaty i spotkanie otwarte

24 września 2022

Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” zaprezentował kulturę kulinarną współczesnych osadników, imigrantów przybyłych do Polski w XXI wieku. Prezentacja odbyła się poprzez warsztaty, rozmowę, opowieść. Uczestnikami warsztatów byli zarówno mieszkańcy Trójmiasta, jak i turyści.

Zaprosiliśmy wszystkich, którzy chcieli nauczyć się gotowania potraw oryginalnie obcych, może egzotycznych, ale także, a może przede wszystkim byli ciekawi przybyszy, jest dla nich interesujące rozmawianie o kuchni, domu, tęsknocie, wchłanianiu Polski do swojego życia i jedzenia.

Podczas cyklu powstały filmy dokumentujące wydarzenia oraz reportaże fotograficzne.

Rene Villalba Curo

Urodzony w Puno w Peru. Kucharz specjalizujący się w kuchni peruwiańskiej. W Polsce mieszka od 2015 r. Pracuje jako kucharz w restauracjach w Trójmieście. Promuje i popularyzuje narodową kuchnię Peru.

Przepisy autorstwa Rene Villalba Curo

Składniki:

1 duża pierś kurczaka (400–500 g)
1 kg ziemniaków
8 posiekanych ząbków czosnku
1 łodygi selera naciowego
1 liść laurowy
1 grubo pokrojona marchewka
2 pokrojone cebula
4 łyżeczki [100 g] aji amarillo [żółtego chili]
6 kromek białego chleba namoczonych w 3/4 szklanki mleka
2 łyżeczki [50 g] zmielonych orzechów pecan
2 łyżeczki [50 g] parmezanu
10 wydrążonych czarnych oliwek
3 jajka ugotowane na twardo [do dekoracji]
1/4 szklanki oliwy
sol i pieprz do smaku
posiekana natka pietruszki

Sposób przygotowania:

W garnku z dużą ilością wody gotować pierś kurczaka, seler, marchewkę i oregano przez około 20 minut, aż kura się ugotuje. Gdy pierś z kurczaka jest ugotowana, poszatkować ją na małe kawałki i odłożyć. W rondlu rozgrzać olej i usmażyć cebulę, czosnek, żółte chili, sól i pieprz do smaku. Następnie dodać chleb namoczony w mleku i gotować na małym ogniu. Dodać pierś kurczaka pokrojoną w kawałeczki. Dobrze wymieszać i gotować jeszcze 10 minut, aż mieszanina nabierze kremowej konsystencji. Jeśli krem wygląda na bardzo gęsty, dodać trochę bulionu z kurczaka. Podawać z ryżem. Udekorować połową ugotowanego jajka, pietruszką i oliwkami. Posypać orzechami iserem.


Pobierz przepis:
Aji de gallina (PDF / 0.049MB)

Składniki:

1 kg ziemniaków
1/4 szklanki oliwy
sok z dwóch limonek
1 łyżeczka mielonego aji amarillo [żółte chili]
2 pokrojone awokado
2 łyżeczki majonezu
natka pietruszka
8 oliwek
2 jajka ugotowane na twardo
sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Ugotować ziemniaki w osolonej wodzie, obrać i rozgnieść na puree. Doprawić solą, białym pieprzem, sokiem z limonki, aji i oliwą. Ułożyć na talerzu. Udekorować natką pietruszki, pokrojonymi oliwkami, jajkami ugotowanymi na twardo i pokrojonym awokado. Dodatkowo można dodać majonez lub kawałki czerwonej papryki.


Pobierz przepis:
Causa limena (PDF / 0.041MB)

Galeria

Galeria

Poprzedni slajder Następny slajder
Opieka merytoryczna i kuratorska: Monika Kucia.
Monika Kucia – dziennikarka, kuratorka, producentka, performerka. Absolwentka Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie (1999). Kuratorka Festiwalu Gorzkie Żale i Nowe Epifanie od 2014 roku. Dziennikarka, stała autorka Kwartalnika „Przekrój” i portalu Culture.pl. Autorka publikacji „Cuisine PL” promującej polską gastronomię na czas Prezydencji Polski w UE w 2011 r. Autorka wydarzeń kulinarno-artystycznych, m.in. „Stypa. Rytuał utraty” w Państwowym Muzeum Etnograficznym” (2016), „Klątwa” w Państwowej Galerii Sztuki Zachęta (2019), „All Inclusive” (2019) na inaugurację Festiwalu Culturescapes w Theater Basel w Bazylei czy „Polish Table: Mine, Yours, Ours” w Museum of Food and Drink w Nowym Jorku (2018). Organizatorka kulinarno-kulturalnych działań edukacyjnych i społecznych, m.in. we współpracy z Polin Muzeum Historii Żydów Polskich.

Spotkanie otwarte po warsztatach było dostępne dla wszystkich. Odbyły się mikrodegustacje potraw i napoi.

Partner wydarzenia: KUKBUK.PL

  • Promujemy ideę zero waste oraz postawy ekologiczne. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę i rękodzieło. Łączymy dzieci, młodzież i dorosłych z artyst(k)ami, twórczyniami i twórcami ludowymi oraz muzealni(cz)kami.

  • Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

  • Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” odbył się w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

Menu