Projekt studencki “Shelter – learning by doing!”
Projekt powstał we współpracy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej z Oddziałem Etnografii MNG w ramach projektu „Schronienie- klimat, migracje, dziedzictwo”.
Przez dwa dni mogliśmy obserwować kreatywne podejścia młodych ambitnych architektów, którzy w trakcie warsztatów zbudowali prototypy zaprojektowanych przez siebie tymczasowych schronień w ogrodzie OE MNG. Działanie stanowiło odpowiedź studentów na globalne problemy humanitarne, dotykające ludzi w różnych częściach świata.
Studenci projektując schronienia kierowali się czterema zagadnieniami:
- zrównoważony rozwój,
- zmiany klimatyczne,
- wysiedlenia i
- kultura.
Pomysł na realizację projektu “Shelter – learning by doing!” zrodził się podczas fakultatywnego seminarium dla studentów IV semestru Architektury na Politechnice Gdańskiej (Wydział Urbanistyki i Planowania Regionalnego).
Seminarium prowadził Bahaa Bou Kalfouni – zagraniczny doktorant, architekt i urbanista, Dr. Gabriela Rembarz – urbanistka oraz lokalny architekt-praktyk Michał Podgórczyk.
Konstrukcje schronień powstały z jak najmniejszej ilości materiałów, które mogą być poddane recyclingowi.
Działanie miało na celu edukację studentów architektury i przygotowanie ich do szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych. Zwiększyło to ich umiejętności i pozwoliło zdobyć doświadczenie, by przeszkolić osoby w kryzysie humanitarnym, nie będące profesjonalistami, do skonstruowania tymczasowych schronień.
Projekt powstał pod opieką wykładowców:
Bahaa Bou Kalfouni – doktoranta PG z Libanu, architekta i urbanisty,
dr. inż. arch. Gabriela Maria Rembarz – urbanistki,
mgr inż. arch. Michal Podgórczyk – architekta-praktyka.