Przejdź do treści Wyszukiwarka

Od kobiet, dla kobiet – Koła Gospodyń Wiejskich

Tematem badań terenowych “Od kobiet, dla kobiet” był wpływ działalności Kół Gospodyń Wiejskich na przetrwanie tradycji i kultury kaszubskiej.

Studentki UAM – Karolina Łaski i Oliwia Matkowska – podjęły badania nad działalnością Kół Gospodyń na terenie ziemi Puckiej w północnej części Polski.

Podczas badań miały okazję przeprowadzić wywiady z paniami z tamtejszych Kół Gospodyń, co pozwoliło im uzyskać szeroki obraz działalności prowadzonej przez KGW. Miały również okazję dowiedzieć się jak wielki wpływ ma ich funkcjonowanie na przetrwanie kultury kaszubskiej.

Studentki pytały członkinie KGW m.in. czy przynależność do Koła sprawia, że czują się Kaszubkami. Zadawały także pytania w kontekście projektu “Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo” – czy członkinie uważają, że Koła Gospodyń stanowią swego rodzaju “schron” dla przetrwania tradycji kaszubskiej. Pytanie wynikało także z faktu, że w obecnych czasach coraz mniej osób posługuje się językiem kaszubskim i coraz mniej osób kultywuje tradycję kaszubską.

galeria

galeria

Poprzedni slajder Następny slajder

nagrania

#schronienie

Podczas wywiadów badaczki wielokrotnie spotkały się ze stwierdzeniem, że KGW stanowi swego rodzaju schronienie dla tradycji kaszubskich. Obecnie niewiele osób kultywuje dawne zwyczaje. Koła Gospodyń są swego rodzaju “strażnikami kultury” – dokładnie tych słów użyła jedna z rozmówczyń podczas wywiadu z KGM we Władysławowie.

Koła Gospodyń Wiejskich promują tradycje i chronią przed zapomnieniem. Zmianie uległy jedynie formy przekazu. Działalność KGW to m.in.: organizowanie cyklicznych imprez kultywujących dawne zwyczaje czy używanie kaszubskiej mowy (większość pań z KGW swobodnie posługuje się kaszubskim).

W kontekście “schronienia” można także przywołać motyw Kół Gospodyń Wiejskich jako miejsca od kobiet dla kobiet. I choć większość rozmówczyń nie powiedział tego wprost, w ich działaniach odczuwalne są wątki feministyczne. Spotkania dają poczucie komfortu, kobiety mogą się tam dzielić swoimi troskami i marzeniami. Mogą szukać schronu przed problemami życia codziennego i znaleźć wsparcie. Działalność KGW, jak wiele są w stanie zorganizować same członkinie, pokazuje ich siłę i przebojowość.

#dziedzictwo

Koła Gospodyń Wiejskich mają ogromny wpływ na przetrwanie dziedzictwa kulturowego Pomorza i Kaszub. Ich działania prowadzą do przetrwania i utrwalenia wielu tradycji, które mogłyby zaniknąć na przestrzeni lat, gdyby nie ich działalność. One nie tylko upamiętniają dawne tradycje, ale również promują je. Podczas wywiadów badaczki dowiedziały się, że w niektórych kołach spotkania prowadzone są w języku kaszubskim. Obecnie coraz mniej młodych ludzi uczy się kaszubskiego. Posługują się już nim niemal tylko osoby starsze.

Koła Gospodyń organizują imprezy cykliczne, podczas których kultywowane są dawne tradycje kaszubskie. Ubierają się wtedy w tradycyjne stroje. W jednym z Kół badaczki spotkały członkinię, która prowadzi w szkołach lekcje o kulturze kaszubskiej. Wiele uroczystości w regionie Koła Gospodyń Wiejskich uświetniają swoją obecnością i otwierają stoiska m.in. z tradycyjnymi potrawami.

Kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich noszą w sobie dziedzictwo Kaszub, swoimi działaniami dążąc do ustrzeżenia go przed zapomnieniem.

Menu