Jak etnografia uczy nas ekologii?
W Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zrealizowaliśmy ogrom edukacyjnych warsztatów ekologicznych dla dużych i małych, dla wszystkich.
Transkrypcja – podcast Schronienie odcinek 7 (PDF / 489 KB)
W 7. odcinku podcastu pt. “EkoEdukacja” usłyszycie o tym, jak podczas zajęć ćwiczyliśmy ekologię w praktyce, promowaliśmy zmianę codziennych nawyków, uwrażliwialiśmy na świadome używanie materiałów i korzystanie z natury. Warsztaty bazowały na twórczym przetwarzaniu tradycyjnych technik i odkrywaniu wartości czerpania ze starego. Pracowaliśmy kolektywnie łącząc ekologię ze sztuką, zachęcając do własnoręcznego wykonywania przedmiotów pięknych i użytecznych.
O działaniach edukacyjnych łączących etnografię z ekologią opowiedzą prowadzące zajęcia i twórczynie projektu “Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”.
W podcaście udział wzięli:
Elżbieta Konieczna – artystka, projektantka, krawcowa, rzemieślniczka. Zajmuje się sztukami wizualnymi i rękodziełem. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i młodzieży. W OE MNG realizuje autorski program warsztatów zero waste i upcycingowych. Prowadzi firmę “Karuzela Pasji”.
Dorota Dombrowska-Wyżga – edukatorka, koordynatorka projektów i producentka wydarzeń edukacyjnych, pedagożka. Jedna z twórczyń artystycznego duetu “Pracownia wy.twórcza” (wraz z Magdaleną Dębną) działającego w Trójmieście od 2013 roku. Ważnym elementem pracy “Pracowni wy.twórczej” jest zapewnienie atmosfery relaksu i uwolnienie procesów twórczego myślenia.
Anna Ratajczak-Krajka, Urszula Kokoszka i Krystyna Weiher-Sitkiewicz – Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Muzyka Piotr Lakwaj.
Podcast przygotowały Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska z Torby reportera i podcastera.