Przejdź do treści Wyszukiwarka

Warsztaty „Głosów las”

14-15.10.2022
Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział etnografii

Warsztaty arteterapeutyczne ze śpiewem „Głosów las” z cyklu „Etnosensualni”. Zajęcia poprowadziła Anna Niestatek – wokalistka, performerka, producentka i edukatorka muzyczna.


Program warsztatów

14.10.2022 (piątek)

„Głos fizyczny”

Namacalny, istniejący, wibrujący w częściach ciała. Podczas zajęć rozluźniliśmy swoje ciało, przeprowadziliśmy je przez różne stany skupienia i warstwy. Wykonaliśmy ćwiczenia fizyczne i oddechowe. W głównej części poddaliśmy nasze ciała serii działań łączących jego pracę z wydobyciem głosu, pobudzeniem rezonatorów umiejscowionych w poszczególnych jego częściach.

W trakcie zajęć pracowaliśmy na boso.

15.10.2022 (sobota)

Pieśni roślinne – warsztaty pieśniarskie

Rośliny i muzyka towarzyszyły codzienności i rytuałom każdej społeczności. Pory roku wraz z którymi zmieniał się krajobraz flory wyznaczały rytm życia.

Podczas zajęć poznaliśmy rys historyczny śpiewokrzyku, wykonaliśmy ćwiczenia oddechowe oraz emisyjne. Nauczyliśmy się kilku pieśni tradycyjnych od podstaw. Zapoznaliśmy się z symboliką roślin, które pojawiają się w utworach oraz z ich właściwościami, które od tej pory możemy świadomie wykorzystywać w naszej diecie oraz domowych sposobach na leczenie podstawowych dolegliwości.

Byliśmy razem ze sobą – jako jednostki, oraz jako grupa. Rozmawialiśmy w kręgu, w wielogłosie, intuicyjnie wymieniając przy tym nasze emocje, we wsparciu grupy.


Prowadzenie warsztatów

Anna Niestatek

Wokalistka, performerka, producentka i edukatorka muzyczna.

Poszukiwaczka indywidualnych, awangardowych form ekspresji wokalnej, dyrygentka Bydgoskiej Orkiestry Improwizowanej. Ogromną inspiracją w działaniach artystycznych jest dla niej metoda pracy „Voice and Body” Zygmunta Molika.

W swym projekcie solowym |fontAnna|, tworzy kolaże dźwiękowe wyłącznie z głosu.

  • Wydarzenie częściowo dostosowane do osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami.
  • Projekt „Etnosensualni” nakierowany jest na włączanie do działań artystycznych osoby z niepełnosprawnościami. W ramach cyklu zaprosiliśmy na plenerowe warsztaty arteterapeutyczne, warsztaty ze śpiewem, warsztaty z muzykoterapią oraz plener rzeźbiarski z twórcami ludowymi. Promujemy ideę integracji oraz różnorodności kulturowej. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę, kulturę i wzajemne poznawanie się.

Menu