Przejdź do treści Wyszukiwarka

Plener rzeźbiarski „Ptaki w ogrodzie”

11.08.2022 (czwartek, godz. 11:00)
Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział etnografii

Ludowe warsztaty arteterapeutyczne podczas pleneru rzeźbiarskiego „Ptaki w ogrodzie” z cyklu „Etnosensualni”. Warsztaty były skierowane do wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Wydarzenie dostosowane do osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami.

Plener rzeźbiarski to wyjątkowa okazja do zapoznania się warsztatem pracy rzeźbiarza, tajnikami pracy dłutem i posłuchania opowieści na temat otaczającej nas przyrody. Do udziału zaprosiliśmy znanych twórców ludowych z Kaszub, Kociewia i Żuław: Stanisława Śliwińskiego, Leszka Baczkowkiego i Mieczysława Woźniaka. Twórcy nie tylko zaprezentowali swoje umiejętności, ale także opowiedzieli o swojej pasji.

Tematem przewodnim pleneru były ptaki bytujące w naszych ogrodach, parkach i lasach. Pod okiem rzeźbiarzy każdy stworzył bajkowe drewniane ptasie rzeźby, malując je samodzielnie na najbardziej szalone wzory i kolory. Pomalowane ptaki uczestnicy wzięli ze sobą do domu.

Prowadzenie warsztatów:

Stanisław Śliwiński

Rzeźbiarz, twórca ludowy, prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Wykonywaniem prac rzeźbiarskich zajmuje się od ponad czterdziestu lat. Wypracował własną, oryginalną formę wypowiedzi artystycznej, utrzymaną w konwencji rzeźby ludowej.

Mieczysław Woźniak

Rzeźbiarz związany z pomorską kulturą regionalną jest jednym z nielicznych rzeźbiarzy działających na obszarze Żuław. Bierze udział w jarmarkach, festynach i kiermaszach prezentując nie tylko swoje prace, ale i umiejętności rzeźbiarskie. Od 2015 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Leszek Baczkowki

Rzeźbiarz identyfikujący się z kultura kociewską, należy do ścisłego grona twórców ludowych. Jest artystą bardzo aktywnym, a jego twórczość osadzona jest zarówno w tradycyjnej pomorskiej jak i ogólnopolskiej tematyce ludowej.

Wydarzenie częściowo dostosowane do osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami. 

Projekt „Etnosensualni” nakierowany jest na włączanie do działań artystycznych osoby z niepełnosprawnościami. W ramach cyklu zaprosiliśmy na plenerowe warsztaty arteterapeutyczne, warsztaty ze śpiewem, warsztaty z muzykoterapią oraz plener rzeźbiarski z twórcami ludowymi. Promujemy ideę integracji oraz różnorodności kulturowej. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę, kulturę i wzajemne poznawanie się.

Galeria

Galeria

Poprzedni slajder Następny slajder
  • Wydarzenie częściowo dostosowane do osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami.
  • Projekt „Etnosensualni” nakierowany jest na włączanie do działań artystycznych osoby z niepełnosprawnościami. W ramach cyklu zaprosiliśmy na plenerowe warsztaty arteterapeutyczne, warsztaty ze śpiewem, warsztaty z muzykoterapią oraz plener rzeźbiarski z twórcami ludowymi. Promujemy ideę integracji oraz różnorodności kulturowej. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę, kulturę i wzajemne poznawanie się.

Menu