Skip to content Search engine

Zero Waste

Wyjątkowy projekt Panta Rhei, na który złożyła się instalacja dźwiękowa oraz koncert na parterze Oddziału Etnografii. Kompozycja oparta na ścieżkach rzek od ich źródeł aż do ujścia w Morzu Bałtyckim. Podczas koncertu artysta znterpretował także akustyczne tłumaczenie danych klimatycznych – w szczególności średniej globalnej temperatury od początku pomiarów w latach 50. XIX wieku.
Autorem projektu jest niemiecki artysta audiowizualny i dźwiękowy i konstruktor autorskich instrumentów dźwiękowych Florian Tuercke.

O projekcie

Sentencja „panta rhei” („wszystko płynie” lub „wszystko jest w ruchu”) opisuje istotę nauk greckiego filozofa Heraklita: struktura rzeczywistości nie jest statyczna, lecz przejawia się w ciągłym procesie tworzenia i rozpadu. Obraz rzeki jako metafory życia jest powszechnie kojarzony z tą myślą.
Ponieważ rzeki nieustannie wpływają do Bałtyku, ludzie żyjący wzdłuż nich doświadczają ciągłego ruchu – od corocznych cykli przyrody, aż po wpływ globalnego ocieplenia i globalnych kryzysów. Świadomość, że świat – wokół nas i wewnątrz nas – jest w ciągłym poruszeniu, bez względu na to, jak bardzo pragniemy stabilności lub jak bardzo obawiamy się zmian, pozwala nam przystosować się do nowych okoliczności i zachęca nas do opanowania nowych wyzwań.
Rzeki
Do Morza Bałtyckiego wpada 69 rzek i niezliczone strumienie, łączące 9 państw nadbrzeżnych, a także trzy inne kraje, które nie mają bezpośredniego dostępu do Morza Bałtyckiego – Czechy (poprzez Odrę), Ukrainę (poprzez Wisłę) i Białoruś (poprzez Dźwinę i Niemen).
Wszystkie strumienie i rzeki – bez względu na to, z którego kierunku wpływają do Morza Bałtyckiego – mają wiele wspólnych cech. Wszystkie zaczynają od małego źródła, które jest zasilane przez wodę deszczową zbierającą się na łąkach lub wzgórzach. W drodze do Bałtyku zwiększają swoje rozmiary dzięki napływowi wody i łączeniu się z mniejszymi strumieniami.
Wszystkie one stanowią podstawę życia dla roślin, zwierząt i ludzi żyjących wzdłuż ich koryta. Na swojej drodze emitują i napotykają najróżniejsze dźwięki: od śpiewu ptaków, brzęczenia owadów, ryku wodospadów, po hałas przemysłowy, miejski i morski.