Skip to content Search engine

Domek licha – kaszubskie schronienie

20.11.2022 (niedziela, godz. 11:00)
Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział etnografii

Po Kaszubach snuje się małe Licho. Nikt go nie widział, ale wciąż ktoś psoci, więc pewnie to ono.

Przemierza Kaszuby spotykając ludzi i zwierzęta. Nocą próbuje się skryć przed chłodem i ciemnością, ale nie w domu. Licho nie ma domu….

Jak wyobrażasz sobie takie małe Licho? Zbudujesz dla niego dom, takie kaszubskie schronienie?

Zanim jednak to schronienie powstanie, zastanów się czym jest dla Ciebie dom? Wyobrażasz sobie, że mogłoby go nie być? Jakie domy budowali i budują Kaszubi? Jakie domy mają inni mieszkańcy kaszubskich pól, lasów, jezior. Jakiego schronienia potrzebuje Twoje Licho?

Po krótkiej prelekcji o uwarunkowaniach kaszubskich przedstawiony został koncept postaci – kaszubskiego Licha do indywidualnej wizualizacji/ kreacji. Następnie każdy uczestnik/ uczestniczka stworzył plastyczny obraz Licha na przygotowanej karcie pracy i naszkicował dla niego koncepcję domku – w lesie/ na polu/ nad jeziorem na Kaszubach. Wówczas uczestnicy zostali zapoznani z przygotowanymi dla nich materiałami – naturalnymi i ‘przemysłowo-produktowymi’ również ‘recyklingowymi’ poprzez wskazanie ich cech i walorów obiektywnych. Ostatnim – kluczowym – etapem warsztatów było stworzenie modelu domku dla Licha wpasowanego w realia kaszubskie i dopasowanego do tej postaci.

Warsztaty prowadziła: Agnieszka Kurkowska

Agnieszka Kurkowska

Jestem architektem. Rysuję: najchętniej domy, projektuję: to różnie, czasem piszę: znów o domach i zamieszkiwaniu. Na co dzień pracuję ze studentami na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Architektura to moja pasja. Stanowczo tak jest! Kocham też Kaszuby i wędrówki po lesie (gdzie oczywiście szukam inspiracji dla domów osadzonych w regionie). Wymyśliłam sobie projekt Edukacyjne Przestrzenie Dziecka i od kilku lat z dziećmi i młodzieżą spotykam się na warsztatach, konkursach, wystawach. Edukacja to mój sposób na tłumaczenie złożoności i niezwykłości projektowania architektonicznego, konieczności dbania o przestrzeń, dziedzictwo, własne domy. Architektura wypełnia otaczającą nas przestrzeń: uczmy się dobrze ją kształtować.