Przejdź do treści Wyszukiwarka

Czy w muzyce jest tożsamość? Muzyka Kaszub

Badania terenowe dotyczące muzyki ludowej i regionalnej Kaszub oraz używania jej jako formy pamięci o tożsamości kaszubskiej.

Przeprowadzone zostały na pomorzu, głównie w powiecie wejherowskim, przez Filipa Ostaszewskiego z UAM w Poznaniu. Użyte metody badawcze obejmują wywiad częściowo ustrukturyzowany, notatki i transkrypcje z wywiadów, obserwacje nieuczestniczące i analizę zapisków w dzienniku badań.

Kaszubska muzyka ludowa/regionalna ma silny związek z dziedzictwem kulturowym. Ludowe pieśni przekazują historię Kaszub, to w jaki sposób żyli ludzie, czym się interesowali, cieszyli oraz w co wierzyli. Główną tematyką pieśni jest piękno, miłość i przywiązanie do Kaszub, praca w polu lub na morzu. Natomiast muzyka regionalna porusza zarówno tematy wykorzystywane przy muzyce ludowej, jak i te dotyczące teraźniejszości.

galeria

galeria

Poprzedni slajder Następny slajder

Do muzyki regionalnej można zaliczyć praktycznie wszystko, co powstaje w języku kaszubskim na przykład rap, pop, hip-hop, operę, czy piosenki dla dzieci. To właśnie język gra tutaj główną rolę. Kaszubi czują silną więź ze swoim językiem, ponieważ ich wyróżnia i czyni wyjątkowymi. Własny język, własne tradycje oraz pieśni są czymś, co należy chronić.

Podczas badań wiele osób opowiadało historie o starszych pokoleniach rozmawiających ze sobą po kaszubsku, o różnorodności tego języka, historii oraz zaniku związanym z historią Kaszubów. Teraz kładzie się duży nacisk na ożywianie wymierającego języka właśnie poprzez muzykę. Dzieci uczą się w szkołach piosenek po kaszubsku, zespoły ludowe i regionalne wykonują stare pieśni lub tworzą nowe, by przekazywać swoją kulturę innym, a nawet tłumaczy się współczesne popowe piosenki na język kaszubski. Można w ten sposób chronić i przekazywać dziedzictwo kulturowe zarówno nowym pokoleniom, ale i rozszerzać swoje tradycje, język i miłość do Kaszub na całą Polskę.

nagrania

Menu