Przejdź do treści Wyszukiwarka

Historia wypisana nićmi – haft kaszubski

Problem badawczy projektu poświęconego haftowi kaszubskiemu miał na celu określenie znaczenia haftu dla kaszubskiej tożsamości hafciarek oraz dla ich życia.

Badaczki z UAM – Hanna Gliniarz i Maja Skórzyńska – podczas rozmów zaobserwowały bardzo duże znaczenie jakie dla hafciarek miała wspólnota ich zajęcia, to znaczy fakt, że mogą się go podejmować wspólnie podczas na przykład spotkań kół hafciarskich lub, że nie mogą tego robić ze względu na brak takich kół.

Spotkania kół hafciarskich można nazwać w pewien sposób schronieniem. Hafciarki wielokrotnie przyznawały również, że w kole odnajdują między sobą dużo wsparcia oraz inspiracji i motywacji do dalszego tworzenia. Dlatego dzięk wspólnotowej atmosferze jaką hafciarki tworzą między sobą oraz znaczeniu haftu kaszubskiego dla kultywowania kaszubskich tradycji można z pewnością stwierdzić, że haft kaszubski jest schronieniem dla wielu osób.

galeria

galeria

Poprzedni slajder Następny slajder

nagrania

#schronienie
Problem badawczy projektu poświęconego hafowi kaszubskiemu miał na celu określenie znaczenia haftu dla kaszubskiej tożsamości hafciarek oraz dla ich życia.

Podczas rozmów badaczki zaobserwowały jak wielkie znaczenie ma dla hafciarek wspólnota ich zajęcia. Ogromnie istotny jest fakt, że wykonują je wspólnie podczas spotkań kół hafciarskich, a z drugiej strony, że często nie mogą tego robić ze względu na brak takich kół.

Spotkania kół hafciarskich można nazwać w pewien sposób “schronieniem“. Hafciarki wielokrotnie przyznawały, że w kole otrzymują od siebie dużo wsparcia oraz inspiracji i motywacji do dalszego tworzenia. Dzięki wspólnotowej atmosferze jaką hafciarki tworzą między sobą, dzięki znaczeniu haftu kaszubskiego dla kultywowania kaszubskich tradycji można z pewnością stwierdzić, że haft kaszubski jest schronieniem dla wielu osób.

Menu