Przejdź do treści Wyszukiwarka

#10 Artyści w odpowiedzi na zmiany klimatu – czy sztuka może nas uwrażliwić na katastrofę?

Zmiany klimatu, ekologia, dobrostan (wellbeing) – jak odnoszą się do tego artyści? Jak opowiadają o tym przez swoją sztukę? W jaki sposób architekci czerpią inspirację z natury? Jak docierają do formuły domu-schronienia przyjaznego zarówno człowiekowi jak i naturze?

O idei domów eksperymentalnych oraz artystycznych drogach szukania formy schronienia poprzez współpracę z przyrodą, opowiada architekt Agnieszka Kurkowska. Jakiej odpowiedzi na pytania związane ze zmianą klimatu, migracjami i dziedzictwem udzielają współcześni twórcy? O sztuce jako refleksji nad społeczeństwem i jego przyszłością opowie artystka i kuratorka Agnieszka Foltyn z norweskiego stowarzyszenia Trøndelag Bildende Kunstnere, współorganizatorka wystawy „Schronienie: dobrostan” w Oddziale Etnografii MNG . Agnieszka Foltyn przedstawi pięciu artystów wizualnych zrzeszonych w TBK, których prace znajdują się na naszej wystawie. Artyści w swojej twórczości szukają dialogu ze zmieniającym się światem i jego potrzebami. W ich instalacjach znajdujemy m.in. refleksje nad relacją cywilizacji i natury czy oddziaływania człowieka na przyrodę.

Transkrypcja – podcast Schronienie odcinek 10 (PDF / 522 KB)

W podcaście udział wzięły:
Agnieszka Foltyn – artystka, kuratorka i pisarka mieszkająca w Trondheim w Norwegii. W swojej działalności koncentruje się na relacjach między przestrzenią a publicznością, badając, w jaki sposób sztuka przeplata się z codziennością. Jest wiceprzewodniczącą Trøndelag Bildende Kunstnere (Trøndelag Visual Artists). Jej prace artystyczne były prezentowane w Norwegii, Kanadzie, Polsce, na Łotwie i w Finlandii. Trøndelag Bildende Kunstnere (TBK) to profesjonalna organizacja zrzeszająca pracujących w regionie Trøndelag (środkowa Norwegia) artystów wizualnych. http://trondelagbildendekunstnere.com/.
dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska – adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, projektantka architektka i uczestniczka projektów artystycznych. Autorka i współautorka obiektów architektonicznych, urbanistycznych oraz małych form użytkowych. Zajmuje się teorią architektury (przestrzeń zamieszkiwania) i jej pograniczem ze sztuką oraz powszechną edukacją architektoniczną. Autorka publikacji naukowych, uczestniczka i kuratorka wystaw artystycznych (projekty intencjonalne, fotografia, rzeźba, malarstwo). W obszarze twórczym i badawczym interesuje się tematem zamieszkiwania, w ujęciu filozoficznym, artystycznym, inżynieryjnym i społecznym. Poszukuje formuły domu spasowanego środowiskowo z badanym miejscem; podąża tropem biomorfizmu. W edukacji eksploruje elementy eksperymentu w nauczaniu projektowania łącząc architekturę z problemami i odsłonami sztuki.

Muzyka Piotr Lakwaj.

Podcast przygotowała Katarzyna Błaszczyk z Torby Reportera i Podcastera.

Menu