Przejdź do treści Wyszukiwarka

Warsztaty muzykoterapii z instrumentem Sonora Sound Tube

24.07.2022 (niedziela, godz. 13:00)
Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział etnografii

Warsztaty arteterapeutyczne „Muzykoterapia z instrumentem Sonora Sound Tube” z cyklu „Etnosensualni”. Warsztaty skierowane do wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Wydarzenie dostosowane do osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami.

Sonora Sound Tube to innowacyjny instrument o działaniu relaksacyjnym przeznaczony do terapii dźwiękiem. To jedyny instrument, do którego można wejść!

Osoba znajdująca się we wnętrzu Sonory odczuwa wibrację na poziomie fizjologicznym jako głęboki i przyjemny masaż. Masaż ten w połączeniu z subtelną muzyką wywołuje wyciszający efekt zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym.

Terapia wibracją Sonory może być skuteczna przy niwelowaniu napięć mięśniowych, poprawie krążenia, łagodzeniu bólu i lęku. Może być też stosowana do modulowania nastroju, rozwoju osobistego i zachowania równowagi psychofizycznej. Sonora w naturalny sposób przywraca harmonię ciała i umysłu.


Program warsztatów

Warsztaty relaksacyjne “Oddech-muzyka-ruch”

Warsztaty oparte o technikę uważności, łączące ze sobą trzy sfery: umysł, duszę i ciało. Podczas warsztatów skupiliśmy się na uważnym: ruchu, oddechu i słuchaniu muzyki, jako odzwierciedlenie poszczególnych sfer. Uważny ruch pozwala zwiększyć świadomość ciała oraz jego granic, budując wstęp do uważnego bycia z oddechem. Skupienie na oddechu pozwala przekierować uwagę do wnętrza i obserwować to, co dzieje się w umyśle, po to, aby zapanować nad jego chaosem i wprowadzić spokój oraz klarowność myśli. Na koniec te dwa obszary zostały zintegrowane poprzez wprowadzenie w stan głębokiego relaksu przy muzyce Sonory podczas koncertu relaksacyjnego poprzedzonego wizualizacją kierowaną. Odprężenie ciała wraz z odprężeniem umysłu dostarczyło uczestnikom okazji do zredukowania zbędnych napięć w ciele, lęku, bólu, poprawy samopoczucia. Taki stan pozytywnie wpływa na równowagę psychofizyczną i daje wyraźny i natychmiastowy efekt. Uczestnicy biorący udział w wieczornym warsztacie mogli kontynuować weekend poprzez pryzmat uważności i przenieść doświadczenie relaksu na dalsze obszary swojego życia.

Zalecany luźny ubiór, własna mata do jogi oraz koc.

Sesje indywidualne

Uczestnicy indywidualnych sesji relaksacyjnych wewnątrz instrumentu Sonora Sound Tube mieli okazję poznać działanie Sonory zarówno na umysł jak i na ciało. Doświadczanie wibracji dźwięku wraz z nowym brzmieniem instrumentu dostarcza pozytywnych wrażeń estetycznych i otwiera na nowe doznania cielesne. Uczestnicy zyskują nową jakość w zakresie świadomości swojego ciała, mogąc odczuwać jego falowanie wraz z dźwiękiem. Nauka odprężania umysłu i kierowania uwagi do wewnątrz również jest wzbogacającym doświadczeniem i bardzo przydatną umiejętnością. Redukcja napięcia i poprawa samopoczucia jest pozytywnym efektem, które uczestnicy mieli okazję uzyskać, nawet po krótkich 20-30 minutowych sesjach relaksacyjnych.


Prowadzenie warsztatów:

Katarzyna Paluszkiewicz

Założycielka i koordynatorka Projektu Sonora, z wykształcenia muzyk, lutnik i dyplomowana muzykoterapeutka.

Przemysław Suberlak

Członek zespołu Sonora od 2019 roku.

Poprzedni slajder Następny slajder
  • Wydarzenie częściowo dostosowane do osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami.
  • Projekt „Etnosensualni” nakierowany jest na włączanie do działań artystycznych osoby z niepełnosprawnościami. W ramach cyklu zaprosiliśmy na plenerowe warsztaty arteterapeutyczne, warsztaty ze śpiewem, warsztaty z muzykoterapią oraz plener rzeźbiarski z twórcami ludowymi. Promujemy ideę integracji oraz różnorodności kulturowej. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę, kulturę i wzajemne poznawanie się.

Menu