Kuchnia afgańska
warsztaty i spotkanie otwarte
Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” zaprezentował kulturę kulinarną współczesnych osadników, imigrantów przybyłych do Polski w XXI wieku. Prezentacja odbyła się poprzez warsztaty, rozmowę, opowieść. Uczestnikami warsztatów byli zarówno mieszkańcy Trójmiasta, jak i turyści.
Zaprosiliśmy wszystkich, którzy chcieli nauczyć się gotowania potraw oryginalnie obcych, może egzotycznych, ale także, a może przede wszystkim byli ciekawi przybyszy, jest dla nich interesujące rozmawianie o kuchni, domu, tęsknocie, wchłanianiu Polski do swojego życia i jedzenia.
Podczas cyklu powstały filmy dokumentujące wydarzenia oraz reportaże fotograficzne.
Ahmadzia Barakzai, Sadrudin Noori, Javid Alekozai
Zostali ewakuowani przez polskich żołnierzy w sierpniu 2021 roku z Afganistanu do Polski. W lutym 2022 dostali status uchodźcy i rozpoczęli samodzielne życie w Polsce. Mieszkają w Trójmieście, gdzie także pracują. Javid miał to szczęście, że wraz z nim ewakuowano jego żonę i czwórkę dzieci. Żona Sadrudina została w Afganistanie, wystąpił do władz z wnioskiem o połączenie z nią.
Przygotowali z uczestnikami warsztatów Qabeli Palaw – danie z ryżu, marchewek i migdałów oraz dwa dania z pomidorów i charakterystycznych przypraw: Pakawra i Bolani.
Przepisy autorstwa Javid Alekozai
Ciasto:
1 szklanka (240 ml) letniej wody
1½ łyżki stołowej (22 ml) oleju roślinnego
1½ łyżeczki (9 g) soli
½ łyżeczki aktywnych drożdży
3 szklanki + 1 łyżka (420 g) mąki chlebowej
Nadzienie:
1 kg ziemniaków
dymka
kolendra w ziarnach i zielona
chilli, kurkuma
sól, pieprz
Do dużej miski wlać wodę, dodać olej, sól i drożdże. Wymieszać. Wyrabiać ciasto przez 3 minuty, aż będzie miękkie i elastyczne. W razie potrzeby dodać trochę więcej mąki, jeśli ciasto wydaje się zbyt lepkie. Przykryć miskę wilgotną ściereczką i odstawić na 30 minut w temperaturze pokojowej, przygotowując nadzienie.
Ugotować obrane ziemniaki w dużym garnku z wrzącą wodą do miękkości, odcedzić.
W dużej misce umieścić ziemniaki, posiekaną dymkę, kolendrę, chili, mieloną kolendrę, sól, kurkumę i pieprz. Wszystko rozgnieść widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków. Pokroić ciasto na osiem kawałków. Zrobić kulki. Oprószyć każdą kulkę mąką. Stolnicę posypać mąką i za pomocą wałka rozwałkować każdą kulkę na cienki okrąg o średnicy około 20 – 22 cm. Dążyć do grubości zbliżonej do tortilli.
Przed nałożeniem nadzienia delikatnie unieść rozwałkowane ciasto i mocno posypać mąką stolnicę. Rozłożyć ⅓ filiżanki nadzienia ziemniaczanego na połowie ciasta, pozostawiając jednocentrymetowy brzeg wzdłuż krawędzi. Zanurzyć palce w wodzie i rozprowadzić wodę wzdłuż tej krawędzi, tylko na jednej połowie kółka. Złożyć ciasto na pół, aby uzyskać kształt półksiężyca. Wycisnąć pęcherzyki powietrza, a następnie ścisnąć krawędzie palcami, aby całkowicie zamknąć bolani. Wlać 5 ml oleju do dużej patelni i wstawić na średni ogień. Gdy olej się rozgrzeje, włożyć bolani na patelnię. Smażyć przez 2–3 minuty. Silikonowym pędzelka do ciasta posmarować bolani odrobiną oleju po wierzchu. 11. Gdy spód będzie złoty, odwrócić i smażyć z drugiej strony na złoty kolor. Następnie przenieść na kratkę chłodzącą. Bolani pokroić w trójkąty i podawać z zielonym chutneyem.
Pobierz przepis:
Bolani – nadziewane podpłomyki (PDF / 0.05MB)
1 kg ryżu (namoczonego w wodzie pół godziny przed gotowaniem)
3 cebule średniej wielkości
5 pomidorów średniej wielkości
3 marchewki
3 łyżki oleju
1 łyżka garam masala
1 łyżka cukru
sól
30 rodzynek
30 migdałów
30 pistacji
Pokroić cebulę. Usmażyć na oleju na patelni do zrumienienia, dodać pomidory. Dodać sól, wszystkie zmielone przyprawy, rodzynki. Namoczyć migdały i pistacje na 20 minut w wodzie. Pokroić umytą i obraną marchew w plasterki, gotować 5 min we wrzątku, odcedzić. Na patelni usmażyć marchewkę na łyżce oleju z dodatkiem łyżki cukru, odstawić. Włożyć ryż do naczynia do gotowania ryżu lub innego z przykrywką, ułożyć na ryżu marchewki, pomidory z cebulą, rodzynki, migdały i pistacje, pozostawić na wolnym ogniu przez 30 min.
Pobierz przepis:
Kabuli palow (PDF / 0.041MB)
Podgrzać mleko do temperatury 80 stopni C, schłodzić do koło 40 stopni C. Dodać bakterie jogurtowe. Wymieszać jogurt z mlekiem, wlać do słoika na 7–9 godzin. Przełożyć do lodówki.
Pobierz przepis:
Domowy jogurt (PDF / 0.03MB)
Spotkanie otwarte po warsztatach było dostępne dla wszystkich. Odbyły się mikrodegustacje potraw i napoi.
Partner wydarzenia: KUKBUK.PL
Promujemy ideę zero waste oraz postawy ekologiczne. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę i rękodzieło. Łączymy dzieci, młodzież i dorosłych z artyst(k)ami, twórczyniami i twórcami ludowymi oraz muzealni(cz)kami.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” odbył się w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.