Przejdź do treści Wyszukiwarka

Kuchnia iracka

warsztaty i spotkanie otwarte

23 września 2022

Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” zaprezentował kulturę kulinarną współczesnych osadników, imigrantów przybyłych do Polski w XXI wieku. Prezentacja odbyła się poprzez warsztaty, rozmowę, opowieść. Uczestnikami warsztatów byli zarówno mieszkańcy Trójmiasta, jak i turyści.

Zaprosiliśmy wszystkich, którzy chcieli nauczyć się gotowania potraw oryginalnie obcych, może egzotycznych, ale także, a może przede wszystkim byli ciekawi przybyszy, jest dla nich interesujące rozmawianie o kuchni, domu, tęsknocie, wchłanianiu Polski do swojego życia i jedzenia.

Podczas cyklu powstały filmy dokumentujące wydarzenia oraz reportaże fotograficzne.

Ouce Naser

Chef, konsultant gastronomiczny i założyciel warszawskiej restauracji Tahina, która zgarnęła liczne nagrody m.in. za najlepszego falafela i hummus w plebiscycie Kuchnia+. Ekspert w kuchni bliskowschodniej i przypraw. Swoje doświadczenie buduje już od blisko 10 lat.

Przepisy autorstwa Ouce Naser

Składniki:

0,5 kg czerwonej soczewicy
100 g pasty pomidorowej
2 cebule
3 ząbki czosnku
wywar warzywny lub woda
sól, kurkuma, curry, kmin rzymski
olej

Sposób przygotowania:

Obrać i posiekać cebule i 3 ząbki czosnku. Na patelni wlać olej, dodać kurkumę, curry, kmin rzymski, sól oraz cebulę i czosnek. Smażyć, aż cebula zmieni kolor. Dodać pastę pomidorową, suchą soczewicę czerwoną i wymieszaj. Dodać płyn, wodę lub wywar warzywny, zalać soczewicę o 5 cm. Doprowadzić do wrzenia i zmniejszyć ogień. Przykryć i gotować, aż soczewica zmięknie. Podawać ze smażoną pitą pokrojoną w kawałki, doprawioną sumakiem i solą.


Pobierz przepis:
Zupa z czerwonej soczewicy (PDF / 0.041MB)

Składniki:

2 cebule
2 główki czosnku
500 g jogurtu
olej
arabski chlebek pita
pikantne zielone chili
1 kg ziemniaków
3 bakłażany
2 cukinie
kalafior
0,5 kg cytryn
2 limonki
1 granat
melasa z granatu
tahini
2 sery halloumi
zielona pietruszka, liście kolendry, liście mięty
szafran, sumak, zatar, sól, pieprz, nasiona kolendry, curry w proszku, cynamon w lasce, kmin rzymski

Sposób przygotowania:

Obrać i pokroić warzywa, wybrać takie, które zawierają mało wody. Zamarynować warzywa w melasie z granatu, dowolnych przyprawach, cytrynie, soli i odrobinie oliwy z oliwek. Zgrillować warzywa na rozgrzanej patelni grillowej, mają się zrumienić i zwęglić na brzegach. Włożyć je z powrotem do marynaty na 10 minut. Zgrillować ser halloumi. Wyłożyć na talerz warzywa, smażoną pitę, ser. Wymieszać jogurt z tahini. Ozdobić owocem granatu, ziołami, sumakiem lub zatarem. Polać sosem. Można posypać siekanymi orzechami.


Pobierz przepis:
Grillowane warzywa, halloumi, ziemniaki szafranowe, sos tahini (PDF / 0.049MB)

Galeria

Galeria

Poprzedni slajder Następny slajder
Opieka merytoryczna i kuratorska: Monika Kucia.
Monika Kucia – dziennikarka, kuratorka, producentka, performerka. Absolwentka Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie (1999). Kuratorka Festiwalu Gorzkie Żale i Nowe Epifanie od 2014 roku. Dziennikarka, stała autorka Kwartalnika „Przekrój” i portalu Culture.pl. Autorka publikacji „Cuisine PL” promującej polską gastronomię na czas Prezydencji Polski w UE w 2011 r. Autorka wydarzeń kulinarno-artystycznych, m.in. „Stypa. Rytuał utraty” w Państwowym Muzeum Etnograficznym” (2016), „Klątwa” w Państwowej Galerii Sztuki Zachęta (2019), „All Inclusive” (2019) na inaugurację Festiwalu Culturescapes w Theater Basel w Bazylei czy „Polish Table: Mine, Yours, Ours” w Museum of Food and Drink w Nowym Jorku (2018). Organizatorka kulinarno-kulturalnych działań edukacyjnych i społecznych, m.in. we współpracy z Polin Muzeum Historii Żydów Polskich.

Spotkanie otwarte po warsztatach było dostępne dla wszystkich. Odbyły się mikrodegustacje potraw i napoi.

Partner wydarzenia: KUKBUK.PL

  • Promujemy ideę zero waste oraz postawy ekologiczne. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę i rękodzieło. Łączymy dzieci, młodzież i dorosłych z artyst(k)ami, twórczyniami i twórcami ludowymi oraz muzealni(cz)kami.

  • Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

  • Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” odbył się w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

Menu