-
Sybilla za edukację w projekcie “Schronienie”!
Podczas 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku “Sybilla 2023”, który odbył się we Wrocławiu 22 maja 2024, Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku otrzymał Sybillę za edukację w projekcie “Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”. Autorzy i realizatorzy projektu: Waldemar Elwart, Anna Ratajczak-Krajka, Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Urszula Kokoszka. “Sybilla” to najważniejsza muzealna nagroda w Polsce. W tegorocznej […] Sybilla 2023 dla projektu Schronienie
publikacje
“Schronienia. Eseje na czas kryzysu | Shelters. Essays for a Time of Crisis” publikacja
Eseje o życiu w dobie zmian klimatycznych, społecznych i kulturowych. Szesnaście autorek i autorów z pięciu krajów. Dwanaście wyjątkowych artykułów. Książka dwustronna – po polsku i angielsku. Niezwykła szata graficzna.
Antologia artykułów naukowych i esejów pt. “Schronienia. Eseje na czas kryzysu | Shelters. Essays for a Time of Crisis”, pod redakcją Sebastiana Jakuba Konefała, Anny Ratajczak-Krajki i Pawła Sitkiewicza, powstała w ramach międzynarodowego projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, realizowanego przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowe w Gdańsku. Wydana po polsku i po angielsku monografia zawiera teksty napisane przez autorów z Norwegii, Islandii, Polski, Kanady i Wielkiej Brytanii.
Schronienia. Eseje na czas kryzysu (PDF / 13.4MB)
kulinaria
Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole
Program „Dla Ciebie zawsze jest miejsce przy naszym stole” zaprezentował kulturę kulinarną współczesnych osadników, imigrantów przybyłych do Polski w XXI wieku. Prezentacja odbyła się poprzez warsztaty, rozmowę, opowieść. Uczestnikami warsztatów byli zarówno mieszkańcy Trójmiasta, jak i turyści.-
Potyczki kulinarne: ciepło/zimno
Warsztaty kulinarne pod hasłem CIEPŁO/ZIMNO. Pachnące dymem dania z warzyw pieczone na żywym ogniu oraz chłodniki i mrożony deser na gorące lato. -
Festiwal Smaków “Zwijamy się!”
Zalety kuchni roślinnej. O jej różnorodności i niebywałych smakach!
wystawy
Wystawa “Schronienie: dobrostan”
Wystawa „Schronienie: dobrostan” jest podsumowaniem dwuletniego międzynarodowego projektu artystyczno-edukacyjnego „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”. Jest to próba utworzenia otwartej i kreatywnej przestrzeni, która łączy świat kultury ze światem natury, świat ludzi ze światem istot nie-ludzkich – roślin i zwierząt, świat nauki ze światem sztuki. To opowieść o dziedzictwie kulturowym i naturalnym oraz o zmianach klimatycznych i poszukiwaniu metod reagowania na nie, opartych na wiedzy dawnych pokoleń, współczesnej nauce, sztuce i edukacji. To także opowieść tym, co nas łączy w wielokulturowym świecie – o spotkaniu przy wspólnym stole.
Sercem projektu jest interdyscyplinarna twórcza współpraca. Scenariusz wystawy powstał dzięki współpracy z Partnerami Projektu z Norwegii, Islandii i Polski oraz wsparciu merytorycznemu badaczek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
od 26/10/23 do 01/09/24 w godz. 10:00 – 17:00
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Wystawa “Ostoje. Etno x Foto ASP GDA”
Kolaże stworzone z archiwalnych materiałów Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku przez studentów fotografii Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
edukacja
-
Learning by doing!
Projekt studencki “Shelter – learning by doing!” wykładowców i studentów Architektury na Politechnice Gdańskiej to odpowiedź na globalne problemy humanitarne dotykające ludzi w różnych częściach świata. Konstrukcje powstawały z jak najmniejszej ilości i możliwych do recyclingu materiałów. Działanie przygotowało studentów do szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych, do przeszkolenia osób w kryzysie humanitarnym do skonstruowania tymczasowych schronień. -
Warsztaty rodzinne
Promujemy ideę zero waste oraz postawy ekologiczne. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę i rękodzieło. Łączymy dzieci, młodzież i dorosłych z artyst(k)ami, twórczyniami i twórcami ludowymi oraz muzealni(cz)kami.
-
Scenariusze zajęć
Scenariusze dla Ciebie i Twojej klasy.
wydarzenia kulturalne
Performance
Oba performensy “Choreografia roślin” oraz “Partytura dla wszechogarniającej fali” to działania autorskie zrealizowane specjalnie na potrzeby projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo” Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Potańcówki wielokulturowe
„Potańcówki wielokulturowe” to cykl spotkań, podczas których uczestnicy mogli poznać etniczne i tradycyjne tańce z Polski i ze świata (tj. żydowski, gruziński czy ukraiński).
Promujemy ideę integracji oraz różnorodności kulturowej. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę, kulturę i wzajemne poznawanie się.
Koncerty domowe
Cykl wydarzeń muzycznych z repertuarem muzyki polskiej, żydowskiej, norweskiej i islandzkiej, od romantyzmu po czasy współczesne. Każdy z koncertów odbył się w niezwykłym i nietypowym dla muzyki klasycznej miejscu.
Koncerty wykonał zespół “Arto Piano Trio” w składzie: Agata Misiak – fortepian, Monika Skruszewicz – skrzypce oraz Zofia Elwart – wiolonczela.
Badania
-
Wizyty studyjne
Prezentacja badań terenowych zrealizowanych w Polsce oraz zagranicą w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo” -
Badania terenowe
Prezentacja badań terenowych zrealizowanych w Polsce oraz zagranicą w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”